Graves Hastalığı Belirtileri

Graves hastalığı bir çeşit hipertiroidi hastalığı olduğu için ikisinin belirtileri hemen hemen aynıdır. Bununla birlikte, Graves hastalığı tiroid bezi dışında vücudun başka alanlarını da etkileyerek farklı belirtilere de neden olabilmektedir.

Graves hastalığı başlangıcında, bu hastalığı tespit etmek oldukça zor olabilmektedir. Bunun nedeni, çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılmasıdır. Yaşanılan belirtilerin Graves hastalığı nedeniyle gelişip gelişmediğini anlamak için bütün belirtiler hakkında doktora detaylı bir bilgi verilmelidir. (1)

Graves hastalığı nasıl anlaşılır? Graves hastalığının en yaygın olarak yaşanan ortak belirtileri şunlardır:

·         Anksiyete ve sinirlilik

·         Gözlerin şişmesi

·         Göğüs ağrısı

·         Uyuma zorluğu çekme ya da insomnia

·         Yüksek tansiyon

·         Yorgunluk

·         Ellerde titreme

·         Aşırı terleme

·         Düzensiz adet dönemleri

·         Huzursuzluk

·         Bağırsak hareketliliğinin artması veya ishal

·         Kas güçsüzlüğü

·         Hızlı veya düzensiz kalp atışı

·         Isıya karşı duyarlılık

·         Nefes darlığı veya solunum zorluğu

·         Artan iştaha rağmen açıklanamayan kilo kaybı

·         Görme sorunları veya görmede değişiklikler

Bununla birlikte, Graves hastalığı tedavi edilmediği takdirde, yukarıda sıralanmış olan belirtiler dışındaki belirtilerin gelişmesine de yol açabilmektedir.

Graves hastalığı tiroid bezi dışında, gözleri ve cildi de etkileyebilmektedir. Graves hastalığının yol açabildiği bazı karakteristik belirtileri şunlardır:

·         Graves Oftalmopatisi

Graves hastalığı, göz dokularını etkileyerek gözlerin iltihaplanmasına ve şişmesine yol açabilmektedir. Bu durum, Graves hastalığına bağlı spesifik göz hastalığı olarak tanımlanmaktadır ve Graves oftalmopatisi şeklinde adlandırılmaktadır.

Graves hastalığı nedeniyle gelişen göz problemleri bazı insanlar hafif belirtilere yol açarken, diğerleri bu belirtileri daha şiddetli hissedebilmektedir. Daha hafif formlarda gözler iltihaplanmakta ve kızarmaktadır. Aynı zamanda, ışığa karşı oldukça duyarlı bir hale gelmektedir.

Daha şiddetli belirtiler söz konusu olduğunda ise, göz kasları da iltihaplanabilmektedir. Sonuç olarak da, kaslar ve dokular şişmekte, dışarı doğru çıkmış gibi gözükmektedir. Bu durum ekzoftalmos olarak adlandırılmaktadır.

·         Guatr

Guatr, boynun ön kısmında bulunan tiroid bezinin şişmesidir. Dışarıdan bariz bir şekilde fark edilen bu durum, Graves hastalığına bağlı diffüz tirotoksik guatr olarak adlandırılmaktadır.

Graves hastalığı nedeniyle oluşan şişkinlik küçük ya da daha büyük olabilmektedir. Aynı zamanda, yutma güçlüğü de yaşatabilmektedir. Çok büyük olduğunda, kişi öksürme ihtiyacı hissetmekte ve yutmada ciddi sıkıntılar yaşayabilmektedir.

·         Cilt Problemleri

Graves hastalığı nadir de olsa, cilt üzerinde kabarık kırmızı lekelere yol açabilmektedir. Bunlar özellikle, bacaklarda meydana gelmektedir. Pretibial miksödem olarak adlandırılan bu durum, genellikle ağrısızdır ve ciddi değildir.

Her ne kadar Graves hastalığı olan pek çok hastada bu belirtiler ortaya çıksa da, en azından Graves hastalığı başlangıcında hasta bu belirtilerin hepsini yaşamamaktadır.

Graves Hastalığı Hamilelikte Bir Tehlike Yaratır Mı?

Tehlike oluşturmayacak düzeyde yüksek olan tiroid hormonu genellikle ne anne ne de bebek için bir sıkıntı oluşturmamaktadır. Bununla birlikte, tedavi edilmeyen daha ağır olan hipertiroidi vakaları hem anneyi hem de bebeği etkileyebilmektedir.

Graves hastalığının varlığı söz konusu ise, hamile kalmadan önce hipertiroidin kontrol altına alınması gerekmektedir.

Acil Tıbbi Yardım Alınması Gereken Belirtiler

Graves hastalığı belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen bir doktora başvurmalısınız. Ne kadar erken tespit edilirse, hastalığı kontrol altına almak o kadar kolay olacaktır.

Diğer yandan, eğer Graves hastalığının varlığı söz konusu ise ve kişi kendini çok heyecanlı, çılgın ve enerjik hissediyorsa ya da nabzı çok hızlı atıyorsa, hemen tıbbi yardım istemelidir. Bunun nedeni, çok fazla tiroid hormonu salgılanması nedeniyle tirotoksik bir kriz geçirilmesi olabilmektedir. Tirotoksik bir kriz hayati tehlike oluşturan bir durumdur.

Tirotoksik Kriz (Tiroid Krizi) Nedir?

Tirotoksik kriz ya da tiroid krizi, genellikle hızlı kalp atışı, ateş ve bazen bayılma gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu durum Graves hastalığı nedeniyle tiroid hormonlarının aşırı üretilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Tiroid krizi saatler içinde gelişebilmektedir.

Tirotoksik kriz belirtileri şunlardır:

·         Yüksek ateş

·         Mide bulantısı ve karın ağrısı

·         İshal ve kusma

·         Sinirlilik ve karışıklık

·         Oldukça şiddetli hissedilen anksiyete

·         Bilinç kaybı

·         Tedavi edilmezse, koma

Yukarıda sıralanmış olan belirtilerin yaşanması durumunda hemen acil tıbbi yardım çağırılmalıdır, çünkü bu, hayati tehlike oluşturmaktadır.

Graves Hastalığı Nedir?

Graves hastalığı, bir bağışıklık sistemi bozukluğu nedeniyle gelişmektedir. Bağışıklık sistemi tiroid bezine saldırarak tiroid bezinin daha aktif çalışmasına yol açmaktadır. Bu da, bir hipertiroidi çeşiti olan Graves hastalığına yol açmaktadır.

Graves Tedavisi

Graves hastalığı nasıl geçer? Graves hastalığı durumunda öncelikli amaç, aktif tiroid bezinin kontrol altına alınmasıdır. Bu durumda, ilaç tedavisi, radyoaktif iyot tedavisi ve Graves hastalığı ameliyatı (tiroid bezinin alınması) gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir.

Tiroid Hastalığı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Graves hastalığı tanısı ve tedavisi için endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları bölümüne başvurulmaktadır.

 

 

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir