Yolcu uçağı ‘Millet Kıraathanesi’ne dönüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimi öncesi seçim vaatleri arasında yer alan ‘Millet Kıraathanesi’ projesinin en ilginç örneği Kastamonu’da hayata geçirildi. Hurdadan alınan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Kastamonu’da Millet Kıraathanesi olarak hizmet vermeye başladı.

Tırlarla İstanbul’dan Kastamonu’ya taşındı

İstanbul’da uçuş ömrünü tamamladığı için hurdaya çıkarılan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, Kastamonu Belediyesi tarafından satın alındı. Parçalara ayrılarak TIR’larla yüklenen uçak, İstanbul’dan Kastamonu’ya getirildi. Parçalar, Aktekke Mahallesi’nde Veli Efendi Camii’nin yanındaki boş alana yerleştirilerek monte edildi.

resimid_5581522

Uçak, montaj çalışmaları tamamlandıktan sonra diğerlerinden farklı olarak Kastamonu Belediyesi tarafından Millet Kıraathanesi olarak hizmet vermek üzere ziyarete açıldı. Millet Kıraathanesinin uçak içerisinde açıldığını duyan vatandaşlar ve öğrenciler, hem uçağı hem de Millet Kıraathanesini görmek için sıraya girdi.

Uçağı ziyaret eden vatandaşlar, hem yerel hem de ulusal gazeteleri çay ve kek ikramları ile okuma fırsatı buldu. Ziyarete gelen öğrenciler de, öğretmenleri nezaretinde hem oyun oynama hem de kitap ve gazete okuma fırsatı buldu. Ziyaretçilerden bazıları ise ilk defa bir uçağa bindiklerini belirtti.

“Uçak Kıraathane herhalde Türkiye’de ilk olur”

Uçak Kıraathanesini çok beğendiğini söyleyen Recep Aluçdibi, “Bu tür faaliyetlerin yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum. Vatandaşlar için hem kültürel anlamda hem sosyal anlamda güzel olmuş. Yapanların ellerine sağlık. İlk defa böyle bir şeye şahit oldum. Uçak Kafe görmüştüm ama Uçak Kıraathane herhalde Türkiye’de ilk olur diye düşünüyorum. Bundan sonra da bu tür faaliyetlerin yaygınlaşacağı kanaatindeyim” dedi.

resimid_5581533

Millet Kıraathanesinin açıldığını duyduklarını ve ziyarete geldiklerini belirten Aluçdibi, “Biz de arkadaşlarımızla birlikte ziyarete geldik. Hem oturuyoruz, hem sohbet ediyoruz hem gazete veya kitap okuyoruz hem de bunların yanında arkadaşlarımız bizlere ikramlarda da bulunuyor. Teşekkür ediyoruz, yapanların ellerine sağlık. Güzel olmuş” diye konuştu.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir